Гранд-проєкт “Штраус в опереті” відзначив ювілей
10 років на сцені Національної Оперети – це 10 неповторних музичних програм: прозвучало понад 100 прем’єрних номерів, більше 30 з них вперше виконувалися в Україні.
“У Відні музика проявляється звідусіль, іноді зовсім несподівано: в художніх галереях, в архітектурі старовинних будівель, на вулицях, – розповідає Оксана МАДАРАШ, – У міському парку Stadtpark розташований знаменитий, вражаючий пам’ятник Й. Штрауса (скульптур Е. Хельмер). Композитор зображений граючим на скрипці, в момент творчого пориву, який, здається, передається всім, хто побачить цю скульптурну композицію”.
Перебуваючи у Відні й щодня відкриваючи для себе Штрауса в нових, незвіданих ракурсах, а згодом докладно вивчаючи творчість композитора, Оксана Мадараш вирішила, що відчуття краси і радості, якими наповнена ця дивовижна музика, просто необхідно передати шанувальникам музики в Україні, знайомлячи їх з новими композиціями чарівної вальсової епохи. Так народилася концепція проєкту: в кожному концерті мають звучати прем’єрні, маловідомі в Україні твори родини Штраусів.
“Музика Штрауса дуже різноманітна, своєю творчістю композитор поєднав “легку” та “серйозну” музику. Завдяки Штраусу легкий вальс, вийшов на рівень складних симфонічних творів! Можливо, одним із перших композиторів-класиків Штраус став залучати публіку до участі у своїх концертах, створюючи найрізноманітніші музичні жарти… Насправді, про Йоганна Штрауса українським шанувальникам відомо небагато. Музикознавча література, зазвичай, обмежується загальноприйнятими фактами, а репертуари складаються з популярних, всім добре відомих творів. Всі роки, що концерт “Штраус в опереті” звучав зі сцени, я знайомилася з численними творами родини Штраусів, з творами композиторів вальсової доби. Ми значно розширили музичний матеріал і концертний репертуар театру. За цей час я знайомилася з багатьма знавцями творчості Штрауса в Україні і за кордоном, було особливо приємно, що разом ми значно розширювали спектр досліджень музики Штраусів, популяризуючи її в своїх проєктах,” – каже Оксана Мадараш.
Твори Йоганна Штрауса-сина, композиторів родини Штраусів, твори композиторів вальсової епохи – справжні скарби, які відкриває Оксана Мадараш, разом із артистами і музикантами, готуючи програми Штраус-концертів Національної оперети України.
Десятий, ювілейний концерт “Штраус в опереті 2021” розпочали українською прем’єрою ювілейної увертюри Джонні Гріна, написаної композитором на теми найпопулярніших творів Йоганна Штрауса. Композиція була реконструйована українським музикантом, дослідником Андрієм Каратаєм. Також вперше зі сцени театру прозвучав вальс “В яблучко!”, написаний Й.Штрауса-сином для турніру зі стрільби в Австрії.
Особливою темою концерту стала “Кармен-кадриль”, написана братом композитора Е.Штраусом за мотивами опери Бізе “Кармен”, що повторює сюжет лібрето твору. До речі, незадовго перед «Штраус-концертом» у Києві Оксана Мадараш диригувала оперу ”Кармен” в Македонському Національному театрі опери і балету в місті Скопьє. Можливо, тому пристрасні акценти оперного твору відчули слухачі концерту “Штраус в опереті”, які назвали кадриль однією з найяскравіших номерів концерту. В цілому, програма концерту була складена диригенткою, драматургічно вивірена, твори підібрані близькі за темою, події, що змальовані мовою музики мають свій розвиток. Наприклад, тема гарячих пристрастей Іспанії Кармен-кадрілі продовжувалася в Качуча-галопі Штрауса-батька. Яскраве соло на кастаньєтах у цьому номері виконала танцівниця фламенко Ольга Шарапа, нагадуючи про знамениту Лучеро Тена.
Кульмінаційним номером першого відділу концерту стала полька “Трік-Трак”, яку спеціально для концерту підготував хор хлопчиків та юнаків КДМЛ ім. М.Лисенка (керівниця М.Коваль, концертмейстерка С.Матвієнко). Ангельські дитячі голоси, віртуозне виконання твору маленькими артистами і оркестром (полька має виконуватися дуже швидко) викликали захоплення публіки і номер повторювали на «біс».
Друге відділення концерту розпочали прем’єрним номером польки “Маскова хода”, який привніс святкову, карнавальну тему в концерт. У продовження теми звучали арії з оперет “Ніч у Венеції”, “Летюча миша”, “Циганський барон”. А знамениті вальси “На прекрасному синьому Дунаї”, “Весняні голоси” і перлина другого відділення “У лимонному саду” у супроводі симфонічного оркестру виконали солісти театру: вокалісти – Ірина Лапіна, Ігор Левенець, Олена Арбузова, Галина Грегорчак, Валерія Туліс, з Володимир Одринський, Мар’яна Боднар, Віталий Іванов, Михайло Гуменний-Петрівський, Анна Коваль, Сергій Макієнко, Олександр Харламов, Александр Чувпило; артисти балету театру і солісти балету: Тетяна Циганкова, Артем Тимчук; соліст оркестру Анатолій Воробей (флейта).
Водночас, цілісна і злагоджена програма ювілейного концерту дивувала публіку різноманітністю. Прозвучали кілька творів Йоганна Штрауса, створені за темами його оперет. Полька “ Тік-Так” написана за мотивами ”Летючої миші”, “Гусарська полька” – створена мелодіями з “Циганського барону”, “Індиго-марш”та полька “Шаль” – з мелодій першої оперети Й.Штрауса “Індиго та сорок розбійників”, яка була написана рівно 150 років тому. Про історію створення прем’єрних композицій, слухачі могли дізнатися, отримавши безкоштовний номер спеціальної газети, яка традиційно випускається до кожного концерту. Авторка проєкту “Штраус в опереті”, Оксана Мадараш налаштована знайомити публіку з прекрасною музикою Штраусів і надалі, нових напрацювань у диригентки дуже багато.
“Океан музики Штрауса і композиторів його сучасників – безмежний! – вважає Оксана Мадараш, – Презентувати музику родини Штраусів, знайомити з нею наших слухачів моє величезне захоплення. Краса цієї музики дарує натхнення, єднає серця людей, несе щирість і любов. Я вірю, що вона змінює світ на краще!”